• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Relacje Światowy Dzień Przewodnika 2010

Światowy Dzień Przewodnika 2010

Światowy Dzień Przewodnika 2010
Dnia 20 lutego 2010r., już po raz kolejny, przewodnicy naszego województwa uroczyście obchodzili Światowy Dzień Przewodnika Turystycznego.


Przewodnickie święto obchodzone 21 lutego, został ustanowione w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (WFTGA),która odbyła się w Nikozji na Cyprze.
W ostatnich latach jest coraz bardziej popularne w Polsce. Z tej okazji, z końcem lutego w większości województw odbywają się liczne imprezy organizowane przez środowiska przewodnickie.
Tegorocznym gospodarzem i organizatorem Światowego Dnia Przewodnika, już po raz drugi, było Koło Przewodników Terenowych w Lęborku, które przygotowało imprezę dla wszystkich kół naszego województwa. Uroczystości rozpoczęła Sesja w pięknej Sali Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Zarządu PROT, Miasta Lębork, Zarządu Głównego PTTK, Pomorskiej Federacji Przewodników PTTK, branży turystycznej oraz przewodnicy z Gdańska, Gdyni, Gniewa, Malborka, Słupska, Pucka, Tczewa, Wejherowa i oczywiście gospodarze z Lęborka.
Spotkanie w lęborskim Ratuszu było dobrą okazją do podsumowania przewodnickiego roku 2009 oraz wyróżnienia osób związanych z przewodnictwem, a także podziękowania kolegom przewodnikom z Lęborka, Malborka i Gdańska za wkład w rozwój i integrację przewodnictwa w regionie pomorskim. Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia, honorowe odznaki PTTK oraz dyplomy.
Oprócz życzeń i gratulacji przewodnicy zostali obdarowani wyśmienitymi tortami, które ufundowała Dyrektor Departamentu Turystyki UM p. Marta Chełkowska.
Wśród wystąpień gości, Burmistrz Lęborka - Włodzimierz Klata, przedstawił plany rozwoju turystycznego miasta. Zmiany mają przebiegać w oparciu o program Rewitalizacji Miasta Lęborka. Bardzo ciekawe inwestycje, w tym m. in. rewitalizacja średniowiecznych murów miasta, rekonstrukcja baszt itp., mają w najbliższych latach przyciągnąć turystów i zdecydowanie zwiększyć liczbę osób odwiedzających miasto.
Po degustacji słodkości i wzmocnieniu kawą, rozpoczęła się Sesja tematyczna, podczas której wysłuchaliśmy bardzo interesujących referatów.
Dyr. Muzeum Miasta Lęborka p. Mariola Pruska – zaprezentowała wykład poświęcony badaniom archeologicznym prowadzonym od 2007r. przez lęborskie Muzeum. Przedstawiła przebieg prac wykopaliskowych, prowadzonych na wybranych stanowiskach archeologicznych Pomorza. Wykładowi towarzyszyła ciekawa prezentacja z bogatą dokumentacją fotograficzną.
Zdjęcia stanowisk badawczych, odkrytych pochówków, w tym sfotografowane na miejscu odkrycia urny twarzowe kultury pomorskiej, popielnice kultury wielbarskiej czy naczynia kultury oksywskiej były rzadką okazją podglądnięcia pracy archeologów.
Duże zainteresowanie wzbudziła kolekcja przedmiotów pochodzących ze stanowiska w Czarnówku, gdzie odkryto jedno z większych cmentarzysk kultury wielbarskiej w tej okolicy. Obecnie bogaty zbiór zabytków pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych - zapinki, wisiorki, biżuteria, przedmioty codziennego użytku, po przeprowadzonej renowacji stanowią ozdobę lęborskiego Muzeum.
Dr Bogdan Libich przedstawił historię dawnego ewangelickiego kościoła Salwatora-Zbawiciela, wzniesionego w 1866 r. dla mieszkańców wyznania protestanckiego. Wyświęcony w 1948 r. na kościół katolicki NMP Królowej Polski, wpisał się swoją neogotycka sylwetką w krajobraz Lęborka.
Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu Mariana Zacharewicza z Lęborskiego Bractwa Historycznego pt. "Roszczyce - perełka baroku". Zachęcał nas do odwiedzenia Roszczyc, małej wsi w gminie Wicko, leżącej przy lokalnej szosie do Sasina i zobaczenia barokowego kościółka, który kryje m.in. kryptę rodziny Krockow. Roszczyce, pierwotnie własność Pawła z Roszczyc, poprzez koligacje rodzinne od XV w. do końca wojen napoleońskich należały do rodu von Krockow. Maleńka świątynia, ufundowana przez Rajmunda von Krockow w 1659 r., została wybudowana jako kaplica grobowa i przekształcona w kościółek filialny; obecnie pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP . Dzięki prezentacji poznaliśmy zachowany wystrój z XVIII w.: piękny prospekt organowy, barokowy ołtarz, ambonę oraz cykl obrazów z XVII w.
Po Sesji zostaliśmy zaproszeni przez Starostę Lęborka na spotkanie integracyjne do GOK w Nowej Wsi Lęborskiej. Ośrodek, który prowadzi bardzo bogatą i ciekawą działalność, często gości uczestników imprez organizowanych przez PTTK, w tym przez Oddział Gdański PTTK. Przy smacznym „swojskim” poczęstunku, muzyce i pogawędkach spędziliśmy pozostałą część wieczoru.
Pozostało nam tylko podziękować gospodarzom uroczystości za świetnie przygotowaną imprezę, ciekawy program i atmosferę jaka towarzyszyła całej imprezie.
Uroczystości przebiegały pod Patronatem honorowym: Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Burmistrza Miasta Lęborka - Przewodniczącego Związku Miast Polskich. Współorganizatorami uroczystości byli: Starosta Lęborski, Pomorska Federacja Przewodników PTTK w Gdańsku i GOK Nowa Wieś Lęborska.
Relacja i zdjęcia autorstwa
Barbary Ząbczyk-Chmielewskiej

 

Galeria

 

Zegar

Linki

Zapraszamy:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama